Number of found documents: 2902
Published from to

Důvěra vybraným politikům v mezinárodním kontextu – listopad/prosinec 2021
Červenka, Jan
2022 - Czech
V listopadovém a prosincovém šetření, které se uskutečnilo v rámci kontinuálního výzkumu veřejného mínění CVVM, byla respondentům položena otázka zjišťující důvěru k vybraným politikům v mezinárodním kontextu. Nejvyšší podíl důvěry šetření ukázalo u Z. Čaputové (64 %), nejvíce nedůvěřujících bylo u V. Putina (70 %). Oproti listopadu 2019 zřetelně vzrostla důvěra v případě B. Johnsona, A. Merkelové, Z. Čaputové a E. Macrona. November and December 2021 survey focused on attitudes of Czechs to some representatives in international politics. Respondents were asked to express their confidence or non-confidence in some main figures of international policy and persons involved in recent important events as well as supreme representatives of Central European countries. Keywords: international politics; Central European countries; representatives Fulltext is available at external website.
Důvěra vybraným politikům v mezinárodním kontextu – listopad/prosinec 2021

V listopadovém a prosincovém šetření, které se uskutečnilo v rámci kontinuálního výzkumu veřejného mínění CVVM, byla respondentům položena otázka zjišťující důvěru k vybraným politikům v mezinárodním ...

Červenka, Jan
Sociologický ústav, 2022

Dobrá praxe rovného odměňování – Island
Pospíšilová, Marie
2022 - Czech
This publication includes a description of measures, laws, legal standards and instruments promoting gender equality in the field of equal pay for women and men in Iceland. Keywords: good practice; Island; equal pay Fulltext is available at external website.
Dobrá praxe rovného odměňování – Island

This publication includes a description of measures, laws, legal standards and instruments promoting gender equality in the field of equal pay for women and men in Iceland.

Pospíšilová, Marie
Sociologický ústav, 2022

Doba covidová
Červenka, Jan; Kyselá, Monika
2022 - Czech
Souhrnná zpráva představuje průřezový souhrn výsledků realizovaných šetření, které byly průběžně publikovány v letech 2020 a 2021 v tiskových zprávách Centra pro výzkum veřejného mínění SOÚ AV ČR. Text je rozdělen do tematických okruhů zahrnujících názory a obavy související s COVID-19 obecně, včetně zájmu a sledování informací, vývoje očekávání ohledně dalšího průběhu pandemie v ČR, v Evropě a ve světě, vývoje postojů k tomu, jak stát reagoval na pandemii a její dopady, postoje k očkování a protiepidemickému systému (PES), postoje k nošení roušek a jiným opatřením a jejich dodržování, včetně vlastního chování a aktivit dotázaných, ekonomických a sociálních dopadů epidemie a protiepidemických opatření a vlivu pandemie a s ní spojených omezení na volby, volební rozhodování a volební účast. The summary report is a cross-sectional summary of the results of the surveys conducted and published in 2020 and 2021 in press releases of the Centre for Public Opinion Research of the Institute of Sociology of the Czech Academy of Sciences. The text is divided into thematic topics covering views and concerns related to COVID-19 in general, including interest and tracking information, the evolution of expectations about the future course of the pandemic in the Czech Republic, Europe and the world, and the trend in attitudes towards how the state has responded to the pandemic and its impact, attitudes towards vaccination and the public health system (PES), attitudes towards wearing masks and other measures and adherence to them, including respondents' own behaviour and activities, the economic and social impacts of the pandemic and anti-epidemic measures, the impact of the pandemic and associated restrictions on voting, electoral decision-making and turnout. Keywords: pandemic; Covid-19; public opinion Fulltext is available at external website.
Doba covidová

Souhrnná zpráva představuje průřezový souhrn výsledků realizovaných šetření, které byly průběžně publikovány v letech 2020 a 2021 v tiskových zprávách Centra pro výzkum veřejného mínění SOÚ AV ČR. ...

Červenka, Jan; Kyselá, Monika
Sociologický ústav, 2022

Dobrá praxe rovného odměňování – Kanada
Maříková, Hana
2022 - Czech
This publication includes a description of measures, laws, legal standards and instruments promoting gender equality in the field of equal pay for women and men in Switzerland. Keywords: good practice; Canada; equal pay Fulltext is available at external website.
Dobrá praxe rovného odměňování – Kanada

This publication includes a description of measures, laws, legal standards and instruments promoting gender equality in the field of equal pay for women and men in Switzerland.

Maříková, Hana
Sociologický ústav, 2022

Dobrá praxe rovného odměňování v kostce
Maříková, Hana; Hodická, K.; Pospíšilová, Marie; Marková Volejníčková, Romana
2022 - Czech
This publication provides an overview of selected international good practices, aimed at eliminating disadvantages between men and women in the area of financial remuneration and compliance with the principles of equal treatment at work. Keywords: good practice; international practice; equal pay Fulltext is available at external website.
Dobrá praxe rovného odměňování v kostce

This publication provides an overview of selected international good practices, aimed at eliminating disadvantages between men and women in the area of financial remuneration and compliance with the ...

Maříková, Hana; Hodická, K.; Pospíšilová, Marie; Marková Volejníčková, Romana
Sociologický ústav, 2022

Stromy: postoje a vizuální preference.
Stachová, Jana; Čermák, Daniel
2022 - Czech
Výzkum představený v tomto příspěvku je založený na analýze dat z reprezentativního šetření české populace zaměřeného na postoje ke stromům a preference krajin se stromy. Ptáme se, zda důraz na environmentální hodnoty stromů obecně, a starých a suchých stromů zvláště, vede k preferenci přírodě blízké krajiny se stromy. Výsledky ukazují, že lidé, kteří oceňují environmentální hodnotu stromů, častěji preferují přehlednou a organizovanou krajinu se stromy, zatímco specifičtější environmentální postoj oceňující staré a suché stromy se odráží ve vyšších preferencích pro přírodě blízkou podobu krajiny. The study presented in this paper uses a representative sample of the Czech population to analyse the relationships between attitudes to trees and preferences for landscapes with trees. We ask whether a positive assessment of the environmental functions of trees in general and old and dead trees in particular, leads to preferences for wilderness-like forms of the tree landscape. The results show that people who appreciate the environmental benefits of trees are more likely to prefer transparent and organised landscapes with trees, whereas the more specific environmental attitude appreciating old or dead trees is reflected in higher preferences for wilderness-like. Keywords: trees; landscape with trees; attitudes; visual preference Fulltext is available at external website.
Stromy: postoje a vizuální preference.

Výzkum představený v tomto příspěvku je založený na analýze dat z reprezentativního šetření české populace zaměřeného na postoje ke stromům a preference krajin se stromy. Ptáme se, zda důraz na ...

Stachová, Jana; Čermák, Daniel
Sociologický ústav, 2022

Důvěra ústavním institucím v listopadu/prosinci 2021
Červenka, Jan
2022 - Czech
V reprezentativním šetření CVVM SOÚ AV ČR byla v průběhu listopadu a prosince 2021 vybraným občanům položena otázka, zda důvěřují základním ústavním institucím. Prezidentovi důvěřovalo 36 % Čechů, vládě 33 %. Poslanecká sněmovna má důvěru 30 % a Senát 32 % veřejnosti. Nejvyšší důvěře se těšili starostové (70 %) a obecní zastupitelstva (61 %). S politickou situací bylo spokojeno 11 % občanů, nespokojenost vyjadřovala více než polovina (55 %) veřejnosti. Data byla až na malou, statisticky zanedbatelnou část sebrána v období před jmenováním nové vlády Petra Fialy a zachycené hodnocení se týká situace, kdy ještě působila předchozí vláda Andreje Babiše. In November and December 2021 within the regular survey the Public Opinion Research Centre questioned respondents about their confidence in constitutional institutions. In this month there was a question about their trust to the Chambers of Parliament, the President, the Government, and Local and Regional Councils. 36% of Czechs trust the president, 33% trust the government. The Chamber of Deputies has the confidence of 30% and the Senate of 32% of the public. 11% of Czech citizens declare satisfaction with political situation, 55% are dissatisfied. Keywords: political situation; constitutional institutions; Chambers of Parliament; President; Government Fulltext is available at external website.
Důvěra ústavním institucím v listopadu/prosinci 2021

V reprezentativním šetření CVVM SOÚ AV ČR byla v průběhu listopadu a prosince 2021 vybraným občanům položena otázka, zda důvěřují základním ústavním institucím. Prezidentovi důvěřovalo 36 % Čechů, ...

Červenka, Jan
Sociologický ústav, 2022

Občané o vztazích ČR s některými zeměmi – listopad/prosinec 2021
Hanzlová, Radka
2022 - Czech
V listopadu a prosinci roku 2021 položilo CVVM respondentům otázku, jak hodnotí vztahy ČR s některými zeměmi. Hodnocení vztahů k okolním státům CVVM srovnatelným způsobem sleduje již od roku 2000, od roku 2008 je výběr doplňován i o některé další státy významné v globálním kontextu. Jak už se zhruba od poloviny minulého desetiletí stalo dobrou tradicí, výrazně nejpříznivěji ze všech okolních, jakož i jiných zemí, jsou hodnoceny vzájemné vztahy České republiky se Slovenskem, kdy je jako dobré hodnotí 94 % dotázaných. V aktuálním výzkumu se k němu velmi výrazně přiblížilo Rakousko, u kterého pozitivní hodnocení dosahuje 91 %.Také u většiny dalších sledovaných zemí, které byly do aktuálního výzkumu zařazeny, převážilo kladné hodnocení jejich vzájemných vztahů s Českou republikou nad tím negativním, vyjma vztahů ČR s Čínou a Ruskem, u kterých naopak převážilo hodnocení negativní. In November/December survey people have evaluated relations of the Czech Republic with some neighbouring or globally most important countries. Keywords: countries; international; relations Fulltext is available at external website.
Občané o vztazích ČR s některými zeměmi – listopad/prosinec 2021

V listopadu a prosinci roku 2021 položilo CVVM respondentům otázku, jak hodnotí vztahy ČR s některými zeměmi. Hodnocení vztahů k okolním státům CVVM srovnatelným způsobem sleduje již od roku 2000, od ...

Hanzlová, Radka
Sociologický ústav, 2022

Komunikační strategie genderově orientovaných témat u mladých lidí.
Marková Volejníčková, Romana
2022 - Czech
Kvalitativní sonda se zaměřuje na výzkum mladých lidí (15-20 let) a jejich přístup k genderovým tématům. Cílem výzkumu je analyzovat nejen zájem mladých o genderová témata, ale také způsoby komunikace a představení genderových témat tak, aby to bylo pro mladé lidi zajímavé. Součástí výzkumu je také několik rozhovorů především s vyučujícími o tom, jak jsou studentům genederové témata ve škole představena, zdali považují za důležité mladé lidi vzdělat i v této oblasti a jak nejlépe tato témata s mladými lidmi komunikovat. \n The qualitative research focuses on young people (15-20 years old) and their approach to gender issues. The aim of the research is to analyse not only young people's interest in gender issues but also the forms of communication and presentation of gender issues to young people. The research also includes several interviews, mainly with teachers, about how gender topics are presented to students at school, whether they consider that young people should be educated in this area as well, and how best to communicate these topics to young people. Keywords: gender stereotypes; qualitative research; young people Available at various institutes of the ASCR
Komunikační strategie genderově orientovaných témat u mladých lidí.

Kvalitativní sonda se zaměřuje na výzkum mladých lidí (15-20 let) a jejich přístup k genderovým tématům. Cílem výzkumu je analyzovat nejen zájem mladých o genderová témata, ale také způsoby komunikace ...

Marková Volejníčková, Romana
Sociologický ústav, 2022

Porozumění pojmům „Minimální trvanlivost“ a „Spotřebujte do“ – Potraviny 2022
Hanzlová, Radka
2022 - Czech
Do speciálního výzkumu Potraviny 2022 realizovaného CVVM SOÚ AV ČR byl zařazen blok otázek zaměřující se na obeznámenost české veřejnosti s pojmy „Minimální trvanlivost“ a „Spotřebujte do“.\nVětšina (73 %) české veřejnosti používá správně označení „Spotřebujte do…“ oproti tomu význam minimální trvanlivosti je méně jasný a téměř polovina (47 %) občanů mu přisuzuje stejný význam jako údaji „Spotřebujte do“. Pojmu „Minimální trvanlivost“ správně rozumí 46 % dotázaných. Od roku 2017 obeznámenost české veřejností s tímto pojmem roste.\nPři nakupování se podle pojmu „Spotřebujte do“ rozhoduje 78 % občanů, podle pojmu „Minimální trvanlivost“ pak 73 %.\nPotraviny po uplynutí doby „Minimální trvanlivost“ alespoň občas spotřebovává 64 % dotázaných a po datu použitelnosti („Spotřebujte do“) pak 56 %. V obou případech jde o nárůst v porovnání s rokem 2020. The special survey Food 2022 conducted by the CVVM SOÚ AV ČR included a block of questions focusing on the Czech public's familiarity with the terms "Best before" and "Use by". The majority (73%) of the Czech public correctly use the term "Use by...", whereas the meaning of "Best before" life is less clear and almost half (47%) of the citizens attribute the same meaning to it as to "Use by".\nThe term "Best before" is correctly understood by 46 % of respondents. Since 2017, the Czech public's familiarity with the term has been growing.\nWhen shopping, 78% of citizens use the term "Use by" and 73% use the term "Best Before".\nFood beyond the "Best Before" date is consumed at least occasionally by 64% of respondents and 56% beyond the "Use by" date, both an increase compared to 2020. Keywords: understanding of terms; Best before; Use by; food; consumption Fulltext is available at external website.
Porozumění pojmům „Minimální trvanlivost“ a „Spotřebujte do“ – Potraviny 2022

Do speciálního výzkumu Potraviny 2022 realizovaného CVVM SOÚ AV ČR byl zařazen blok otázek zaměřující se na obeznámenost české veřejnosti s pojmy „Minimální trvanlivost“ a „Spotřebujte do“.\nVětšina ...

Hanzlová, Radka
Sociologický ústav, 2022

About project

NRGL provides central access to information on grey literature produced in the Czech Republic in the fields of science, research and education. You can find more information about grey literature and NRGL at service web

Send your suggestions and comments to nusl@techlib.cz

Provider

http://www.techlib.cz

Facebook

Other bases